موزه فرش تهران - اجاره آپارتمان مبله در تهران - اجاره روزانه سوییت در تهران

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

موزه فرش تهران – اجاره آپارتمان مبله در تهران – اجاره روزانه سوییت در تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران برای دسترسی به موزه فرش

موزه فرش تهران یکی از موزه‌هایی است که با رویکرد اشاعه و ترویج فرهنگ ایرانی در قالب هنر اصیل و سنتی ایران ایجاد شده‌ است. با اجاره آپارتمان مبله در تهران و یا اجاره روزانه سوییت در تهران از مبله جار قسمتی از سفر خود را به این موزه دیدنی اختصاص دهید.

شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، سابقه تاریخی غنی دارد. این شهر با قدمتی حدوداً ۵۰۰۰ سال، اتفاقات و حوادث بسیاری را به لحاظ تاریخی در دوره‌های مختلف آزموده است. شهر تهران میراث دار آثار فاخر بسیاری در دوره‌های متعدد است که من‌جمله اهم آنها می‌توان از موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران، عمارت مسعودیه، کاخ گلستان نام برد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

در بین موزه‌های موجود در شهر تهران، موزه فرش به عنوان یک اثر باارزش، با معماری ممتازش در زمره آثار بجا مانده از دوران پهلوی قرار می‌گیرد.

تاریخچه موزه فرش تهران:

موزه فرش تهران که محل نگه داری فرش های بسیار با ارزش از هنرمندان سراسر ایران است در سالاین موزه در سال ۱۳۴۰ به درخواست فرح پهلویی به صورت ناتمام به منظور گالری فرش ساخته شد و به مدت ۱۵ سال بصورت متروکه باقی ماند و سپس در اوایل سال ۱۳۵۵، کار تعمیرات و تغییرات کلی آن آغاز و در نهایت روز ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۶ رسما افتتاح گردید. بنای موزه توسط معمار برجسته عبدالعزیز فرمانفرمائیان طراحی گردیده است.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران - مبله جار

ویژگی بنای موزه فرش تهران:

طراحی و معماری بنای موزه با موضوع آن تناسب دارد عبدالعزیز فرمانفرمائیان از بنیانگذاران نظام مهندسی جدید و طراح آثار بزرگ و مهمی همچون فرودگاه مهرآباد، استادیوم آزادی کاخ نیاوران و ساختمان بورس طراحی موزه فرش ایران را نیز انجام داده است.

وی نمای بیرونی این موزه را همچون یک دار قالی ساخته است و مهمترین شاخصه آثاری که او طراحی کرده است روح وخصلت ایرانی بودن و حفظ اصالت است.

معرفی موزه فرش تهران:

ساختمان موزه ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه دار قالی است. مجموعه موزه فرش ايران شامل با ارزش‌ترين نمونه‌هاي قالي ايران از قرن نهم هجري تا دوره معاصر است و از منابع غني تحقيقي براي پژوهشگران و هنر دوستان به شمار مي آيد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

همچنین در این موزه  نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است كه گوشه‌هایی از ادبیات‌، اسطوره‌، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌دهد. این آثار همه در كارگاه قالی‌بافی استاد موسوی سیرت‌، به یاری هنرمندان جوان ایرانی و ذوق و سلیقه استاد دنیا دیده و تكنولوژی كامپیوتری آفریده شده‌اند.

بخش های مختلف ساختمان موزه فرش تهران:

این ساختمان شامل دو تالار است که از آن ها برای نمایش انواع قالي‌هاي دست بافت و گليم استفاده می شود.

تالار طبقه همکف:

معمولا برای نمایش دایمی ۱۵۰ تخته فرش از دوران های مختلف از قرن نهم تا دوره ی معاصر است. که ۱۳۵ عدد از آنها به شاهکارهای قالی ایران از شهرهای مختلف همچون اصفهان، تبریز، کاشان، کرمان، خراسان و کردستان است و یکی از بهترین جاهایی است که در آن می توان تاریخ و هنر را با هم در یک جا دید.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

تالار طبقه اول:

تالار طبقه اول معمولا برای نمایشگاه های موضوعی و فصلی کاربرد دارد.

کتابخانه:

محیط کتابخانه موزه فرش با مبلمان مدرن و رنگ آمیزی شاد و متنوعی که دارد بسیار جذاب و صمیمی است. این کتابخانه تخصصی با ۳۵۰۰ عنوان کتاب به زبان های عربی، آلمانی، فارسی، انگلیسی و فرانسوی است مرجع غنی برای دانشجویان، محققین و علاقمندان به فرشی و قالی ایرانی است که اطلاعات با ارزشی را در اختیار آتها قرار خواهد داد.

هم‌چنين بهترين كتاب‌ها و نشريات و تحقيقات مربوط به فرش ايران و قالي‌هاي مشرق زمين به طوركلي و كتاب‌هايي در زمينه مذهب‌، هنر و ادبيات ايران در كتاب‌خانه موزه موجود است‌.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

فروشگاه کتاب موزه فرش تهران:

فروشگاه کتاب موزه نیز کتاب های منتشر شده در این حوزه را برای فروش عرضه می نماید.

سالن نمایش موزه فرش تهران:

برای استفاده از بازدیدکنندگان موزه‌، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می‌آید.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

چایخانه موزه فرش تهران:

دو طرف مسیر چایخانه مثل سایر فضاهای ساختمان موزه ازسکوهای سنگی ساخته شده است، که برای رفع خستگی است. بعد از راهرو و سکوهای نشستن به چایخانه می‌رسیم که با مبلمان چرمی و نیمه سنتی‌اش بسیار گرم و دلنشین است و شعر زیبایی که بر دیوارهایش نقش شده نیز تعریف حس و حال فضا را آسان کرده است. محیطی سرشار از آرامش و عطرآگین از عطر چای.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

قدیمی ترین فرش جهان در موزه فرش تهران:

بعد از پوشیدن کاور کفش ها و وارد شدن به موزه، درست در سمت راست شما یک فرش مربعی، با نقش شاهان هخامنشی که دور محوطه مرکزی با اسب حرکت می کنند و نیز نقش گوزن های خالدار که در خلاف جهت شاهان در گردش‌ هستند به چشم می خورد. این فرش بافت تهران است.

طرح این فرش عیناً مشابه قدیمی ترین فرش یافته شده در جهان مربوط به دوران هخامنشی است و نشان می دهد فرش بافی در ایران قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. نمونه اصلی در روسیه کشف شد اما فرش بافان بسیاری دست به تولید فرش با همان نقشه زدند. طرح این فرش  سندی از وفور و اهمیت گوزن زرد ایرانی در قلمرو هخامنشی است.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

قالیچه ی میرزا کوچک خان جنگلی:

یکی از بهترین بخش های این موزه، قالیچه ای بسیار زیبا و پر ارزش به نام «قالیچه ی میرزا کوچک خان جنگلی» است که در اندازه های ۲۲۰*۱۳۰ سانتیمتر توسط فرش بافان ایرانی بافته شده است. تاریخچه ی دقیقی از بافت این فرش در دست نیست اما طبق گفته ی کارشانسان به نظر می رسد که در اواخر دوران قاجار ساخته شده باشد.

در قالیچه معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی، این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری‌ نمایش می‌ دهد. در شمسه بالای تصویر میرزا، کتیبه‌ ای با عبارت و نام کارخانه ملا محمود دیده می‌ شود که احتمالاً، با توجه به این عبارات‌، تاریخ بافت قالیچه سال‌ های آخر دوره قاجار است‌.

اجاره سوییت مبله در تهران - موزه فرش تهران

فرش بختیاری:

اولین فرشی که در بدو ورود به طبقه همکف می بینید یک فرش بختیاری با رنگ های اصلی قرمز، سفید و مشکی است. این قالی از سنت فرشبافی اصفهان بی بهره نبوده است و انحنا و ظرافت های خاصی دارد. عموما سادگی روستایی این طرح بسیار گیرا و جذاب است این قالی بختیاری تنها یک محور تقارن عمودی دارد و نمی شود آن را روی محور افقی به شکل متقارن تا زد.

سروهای کوچک فلش مانند این حس پیشروی را تشدید می کنند. به همین دلیل این قالی برای پهن شدن در وسط سالن مناسب نیست و این نوع قالی ها بیشتر در نقطه ورودی سالنی بزرگ که به سمت داخل سرا می رود و یا راهروهای ورودی پهن می شده اند. به این شکل قالی مسیر حرکت مهمان ها را نشان می دهد و آن ها را به سمت داخل راهنمایی می کند. این شیوه نوعی خوشامدگویی مؤدبانه به مهمان ها است.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

تصویر معماری در فرش اصفهان:

در سمت راست قالی بختیاری فرش کار اصفهان به چشم می خورد. گاهی به قالی اصفهان قالی شاه عباسی نیز می گویند. چرا که صنعت قالی بافی در اصفهان به همت شاه عباس راه اندازی شد. قسمت های مختلف فرش به شدت به معماری سقف در دوران صفویه شباهت دارند.

این قالی دارای دو محور تقارن عمودی و افقی است و برای پهن شدن زیر گچ بری های مرکزی سالن اصلی ایده آل است. قالی اصفهان می تواند تراکم هشتاد رج و یا حتی بالاتر داشته باشد که قرار گیری آن در مرکز ساختمان را موجه تر نیز می کند. خلاقیت هایی مانند ایجاد نقش برجسته نیز عموماً در اصفهان صورت می گیرند.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران - مبله جار

کمینه گرایی در فرش مشهد:

در سمت راست قالی اصفهان یک قالی از مشهد دیده می شود. ویژگی اصلی این قالی نداشتن طرح خاص کلی و لبریز بودن از جزئیات است. کمینه گرایی در طراحی این فرش، آن را به یکی از زیباترین و دلچسب ترین قالی های موجود در تمام مجموعه تبدیل می کند. ممکن است از دور قالی را بدون طرح تصور کنید، اما از نزدیک حجم بالای جزئیات شما را متعجب خواهد کرد. 

همچنین عموم فرش های خراسان وزن بسیار زیادی دارند و ضخیم ترند. هر دو گره فارسی و ترکی در خراسان مرسوم هستند. قالی های عمو اوغلی، خامنه ای، زرباف و مخمل باف از مهمترین قالی بافی های خراسان به شمار می روند. رنگ عموم قالی های خراسان تیره با تنوع رنگی پایین است که بر سادگی شکوهمند آن می افزاید.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

فرش قصه گوی کرمان:

یکی از فرش های جالب در این مجموعه فرش کرمان مربوط به زمان احمد شاه قاجار است که شخصیت های مهم تاریخی، از شاه عباس گرفته تا اسکندر و ناپلئون را در یک باغ جمع کرده است. در قسمت پایین و وسط فرش تصویر احمد شاه قاجار به چشم می خورد.

نام شخصیت ها با شماره در اطراف فرش مشخص شده اند. به دلیل قرار گیری تصویر شاه بر روی آن، حتی در همان زمان نیز بر روی زمین پهن نمی شد و بیشتر به شکل پرده به دیوار آویخته می شد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

معنای رج در فرش دستباف:

در موزه فرش، و همچنین در هنگام خریدن فرش ایرانی دستباف با اصلاحاتی روبرو خواهید شد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست. یکی از اصلاحات رایج رجشمار است. رجشمار را می توان معادل مگاپیکسل در عکاسی در نظر گرفت و نشان دهنده تراکم و ظرافت بافت در یک فرش است. درست همان طور که در عکاسی مگا پیکسل بالا به تنهایی نشان دهنده مرغوبیت عکس نیست، صرف رجشمار بالا نیز ضامن کیفیت نیست.

رجشمار یک فرش به معنای سختی کار در هنگام بافتن است و به طور معناداری با قیمت فرش ارتباط دارد. رجشمار تعداد گره های یک فرش در هفت سانتیمتر است. به طور عمومی وقتی می گویند فرشی پنجاه رج است یعنی در هر ۷ سانتیمتر ۵۰ گره دارد. رجشمار از حدود ۲۰ گره شروع می شود و می تواند تا بالای ۸۰ گره هم برسد.

اجاره روزانه ویلا ارزان در تهران - موزه فرش تهران - مبله جار

معنای گره فارسی و ترکی:

گره فارسی نامتقارن است و نخ در هنگام بافتن تنها از یک سمت تار خارج می شود. در گره متقارن یا ترکی نخ از دو سمت تار بیرون می آید که شکلی متقارن و بافتی محکم تر پیدا می کند. هر دو نوع گره مزایایی دارند و نمی شود به طور قطع یکی را برتر از دیگری دانست. مزیت گره فارسی تراکم بالاتر و ظرافت بیشتر است.

گره دیگر گره جفتی است که به گره تقلبی نیز مشهور است. در این گره هر چهار تار یک گره خورده اند که اصلاً مرغوب نیست و در هیچ کدام از فرش های موزه نمی شود گره جفتی دید. این فرش ها ارزان قیمت و بی کیفیت هستند.

زمان بازدید از موزه فرش تهران:

موزه فرش همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ میزبان علاقمندان به فرش و قالی است و فقط در ایام سوگواری ها و روز های دوشنبه تعطیل می باشد.

عکاسی بدون فلش در محیط موزه آزاد است.

تلفن تماس موزه فرش : ۸۸۹۶۲۷۰۳

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

مسیر دسترسی به موزه فرش تهران:

برای رسیدن به موزه فرش تهران گزینه های متفاوتی از وسایل نقلیه عمومی پیش روی شماست که در ادامه مبله جار هر کدام را برای آشنایی شما شرح می دهد.

اتوبوس:

بهترین مسیر برای دسترسی به موزه فرش استفاده از حمل و نقل عمومی است. بدین منظور می توانید از اتوبوس های تندرویی که از بزرگراه شهید چمران می گذرد استفاده کرده و در ایستگاه باقرخان از اتوبوس پیاده شده و خیابان دکتر فاطمی را به سمت شرق بروید تا بعد از خیابان کارگر به موزه فرش ایران برسید. البته با کمی طی مسیر در خیابان دکتر فاطمی به واحد مبله فاطمی می رسید.

همچنین، اتوبوس‌های مسیر میدان آزادی-میدان هفت تیر و میدان آزادی-میدان ولیعصر در ضلع جنوبی پارک لاله ایستگاه دارند و از آنجا با پنج دقیقه پیاده‌روی به موزه فرش می‌رسید.

تاکسی:

اگر قصد استفاده از تاکسی دارید، می‌توانید از تاکسی‌هایی استفاده کنید که از بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی تردد می‌کنند. از میدان ولیعصر، میدان دکتر فاطمی، میدان هفت تیر و انقلاب اسلامی به ورودی‌های مختلف اطراف پارک لاله تاکسی تردد می‌کند و می‌توانید پس از پیاده شده شدن از تاکسی به سمت موزه فرش ایران بروید

مترو:

اگر علاقه مند به استفاده از مترو هستید، می توانید از ایستگاه میدان جهاد واقع در خط ۳ استفاده نمایید و وقتی از مترو پیاده شدید خیابان دکتر فاطمی را به سمت غرب ادامه دهید تا به موزه برسید.

برای رسیدن به موزه فرش ایران، همچنین می‌توانید در ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی در خط ۴ مترو تهران از قطار پیاده شده و از آنجا با تاکسی در خیابان کارگر شمالی به تقاطع خیابان دکتر فاطمی و ورودی موزه فرش برسید که مسیر نسبتا کوتاهی است. البته آپارتمان مبله فاطمی پیشنهاد ما به شما برای کوتاه کردن مسیر دسترسی است

اجاره روزانه سوییت در تهران - موزه فرش تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران در حوالی مسیر موزه فرش تهران:

با توضیحات ذکر شده در این مطلب اگر علاقمند شدید از موزه فرش تهران دیدن نمایید و یا جهت تحقیق و یا پروژه خود در مورد فرش ایرانی به تهران سفر کردید پیشنهاد می کنیم با اجاره سوییت مبله ارزان در تهران در حوالی این موزه فرصتی عالی برای دسترسی  شما به موزه فرش فراهم می کند

پس با اجاره روزانه آپارتمان در تهران از مبله جار فرصت بازدید از موزه فرش را از دست ندهید

اجاره روزانه سوییت در تهران از مبله جار:

همراهان عزیز هر زمان قصد مسافرت به تهران را داشتید با همکارانمان در مبله جار تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان سوییت و آپارتمان مبله با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب در هر نقطه ای از تهران که در نظر دارید برای شما رزرو کنند. با اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران دیگر شما دغدغه و مشکلات اسکان در سفر به تهران این شهر شلوغ و پرترافیک را ندارید و با خیال راحت به گشت و گدار پاساژ گردی موزه گردی بپردازید.

با اجاره روزانه خانه در تهران از مبله جار راحتی و آسایش را در سفر به پایتخت برای خود و خانواده تضمین نمایید.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891