عمارت مسعودیه - اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران - اجاره روزانه سوییت در تهران

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران - عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه – اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران – اجاره روزانه سوییت در تهران

عمارت مسعودیه یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار است. اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و یا اجاره روزانه سوییت در تهران از مبله جار فرصتی عالی برایتان فراهم می سازد که ضمن گشت و گذار و پاساژگردی سری هم به عمارت و کاخ های موجود در پایتخت بزنید و ضمن سفر به دل تاریخ از حال و هوای سنتی این بناها لذت ببرید.

بازدید از موزه ها و مکان های تاریخی توسط خانواده ها و مردم می تواند نقطه شروع چرخه میراث باشد. گام اول این چرخه، آشنایی با میراث فرهنگی از طریق بازدید از موزهای مختلف و آثار تاریخی می باشد و امیدواریم که مردم ایران و جهان با آشنایی با این میراث پی به ارزشمند بودن آنها برده و در نتیجه برای حفظ و نگهداری آنها تمایل پیدا کنند، و در نتیجه منجر به تلاش برای فهم بهتر این آثار از طرق گوناگونی مانند مطالعه، بررسی و بازدید از مکان های تاریخی و موزه ها شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

معرفی عمارت مسعودیه:

عمارت مسعودیه یکی از جاهای دیدنی تهران با وسعت ۱۵۶۰۰ متر مربع در میدان بهارستان قرار دارد. که به صورت زمینی با کشیدگی شمال شرقی- جنوب غربی به شکل ذوزنقه است. این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان، باغ لاله‌زار و باغ سردار ایروانی یکی از اماکنی است که در محدوده شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده و هم‌چنان که خصوصیات باغ‌های ایرانی را حفظ کرده است، با نقش‌مایه‌ها و عناصری از معماری فرنگی آمیخته شده است.

تاریخچه عمارت مسعودیه:

باغ عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه در ۱۲۹۵ قمری در زمینی به وسعت حدود ۴ هزار مترمربع مرکب از بیرونی (دیوانخانه) و اندرونی و دیگر بخش ها بنا شده است؛ نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است و معمار این بنا استاد شعبان معمارباشی و ناظر آن میرزا رضا قلی خانی ملقب به سراج الملک است.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

ظل‌السلطان در سال ۱۳۲۷ قمری چند سال پیش از مرگ، به پسر خود وکالت داده بود که عمارت مسعودیه را به هر کس که مایل باشد، بفروشد. این چنین بود که همدم‌السلطنه، همسر جلال‌الدوله و دختر میرزا یوسف مستوفی‌الممالک صدراعظم در سال ۱۳۲۸، عمارت مسعودیه را به مبلغ ۵۰ هزار تومان خریداری کرد. در این معامله که وکیل همدم، خود مستوفی‌الممالک بود بناهای مسعودیه بالغ بر ۴۰ باب به او واگذار شد.

بخش های مختلف عمارت مسعودیه:    

این عمارت شامل دو قسمت اندرونی، بیرونی و دیگر قسمت ها می باشد. عمارت‌های اصلی عبارتند از: عمارت دیوان خانه، عمارت سفره خانه (وجه تسمیه آن بر حسب قرینه‌ای است که در کاخ گلستان و در جوار تالار سلام کاخ موزه و تالار آیینه است)، حیاط سید جوادی، عمارت سید جوادی، حیاط مشیری، عمارت مشیرالدوله، عمارت حیاط خلوت، عمارت سر در پیاده‌رو، عمارت سر در کالسکه‌رو، باغ دیوان‌خانه.

۷ کتیبه تاریخی در این عمارت وجود دارد. که ۲ کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکه‌رو، ۲ کتیبه در عمارت دیوان‌خانه و ۲ کتیبه نیز در عمارت مشیریه قرار دارد.

آپارتمان مبله تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

بناهای جدید عمارت مسعودیه از شمال به جنوب:

 • ساختمان آجری یک طبقه مرکب از قسمت کارت زنی، حراست، نگهبانی، بانک ملی، پست برق، گل‌خانه، سرویس بهداشتی
 • ساختمان سه طبقه آجری (گزینش)
 • ساختمان سه طبقه آجری (شورای آموزش و پرورش)
 • ساختمان یک طبقه آجری واقع در شمال عمارت سید جوادی (سمعی و بصری)
 • ساختمان یک طبقه آجری ایوان دار (عکاسی و…)
 • انبارهای موقت، بناهای جدید یک طبقه، چاپ خانه واقع در شرق حیاط و آبدارخانه، ساختمان جنوب غربی مجموعه.

حوادث تاریخی عمارت مسعودیه:

عمارت مسعودیه در طول سال‌های متمادی شاهد وقایع بسیار زیادی به شرح زیر بوده است:

 • در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل‌السلطان با برادرش مظفرالدین شاه و فرزند او یکی از پایگاه‌های مشروطه‌خواهان و مخالفان محمدعلی شاه بود.
 • در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست‌ساز زیر کالسکه محمدعلی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد.
 •  پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه‌خواهان به رگبار بسته شد.

اجاره آپارتمان مبله در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

جایگاه فرهنگی عمارت مسعودیه در طول تاریخ:

بناهای بسیاری از ساختمان‌های فرهنگی کشور در طی سالها در عمارت مسعودیه به شرح زیر قرار داده شد:

 •  در حدود سال‌های ۱۳۰۴  نخستین کتابخانه رسمی کشور که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود، در یکی از اتاق‌های این عمارت توسط انجمن معارف گذاشته شد.
 • چند سال بعد از بنای نخستین کتابخانه رسمی کشور نیز یکی دیگر از اتاق‌های آن به عتیقه‌های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت، و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه‌گذاری شد، و اشیای عتیقه این مکان در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شد.
 • در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ هجری شمسی از عمارت مسعودیه برای مدّت کوتاهی به عنوان دانشکده افسری استفاده شده است.
 • در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی با تفکیک وزارت آموزش وپرورش از فرهنگ و هنر، عمارت مسعودیه به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در آن مستقر شد.

اجاره روزانه آپارتمان در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

معماری بخش های مختلف عمارت مسعودیه:

تزیینات زیبای این عمارت ها شامل کاشی کاری، گچ بری، نقاشی دیواری، تزیینات نفیس و خطاطی می باش که در ادامه مبله جار برای آشنایی شما همراهان عزیز با حال و هوای این عمارت تاریخی به شرح مختصری از معماری هر یک از بخش های آن می پردازد.

معماری ورودی ها:

ورودی های عمارت مسعودیه سردر پیاده و سردر کالسکه است که در قسمت شمالی عمارت قرار گرفته اند که مقرنس کاری های زیبا در سردر پیاده و هشتی آن اجرا شده است.

معماری حیاط خلوت:

با عبور از هشتی، وارد اولین حیاط (حیاط خلوت) می شویم که درون آن حوض مستطیلی کوچک و چهار باغچه وجود دارد. این حیاط با  پنجره های شیشه ی رنگی و درهای چوبی قوسی شکل مزین شده است. سمت چپ و راست حیاط  با اتاق های طولی محصور شده است و در سمت جنوبی حیاط، عمارت موسوم به مشیر الملکی یا مشیریه قرار دارد.

اجاره روزانه آپارتمان در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

معماری عمارت سید جوادی:

در سمت جنوبی حیاط بعدی عمارت سید جوادی یا حکیمیه قرار دارد که ورودی اصلی آن از حیاط بعدی است. نام این عمارت برگرفته از عنوان حکیم باشی ظل السلطان است. این عمارت در دورانی که وزارت معارف و فرهنگ در آن مستقر شده دفتر کار وزرا بوده و بدین سبب به اتاق وزرا نیز مشهور است.

حیاط دوم عمارت:

در سمت چپ و راست این حیاط و سمت چپ حیاط بعدی، طاق هایی با قوس نیم دایره قرار دارد جنوبی ترین عمارت ها، عمارت سفره خانه و عمارت دیوانخانه است در قسمت جنوبی سفره خانه، حیاط خدمه و آبدارخانه قرار گرفته است.

معماری دیوانخانه:

عمارت دیوانخانه بخش اصلی بیرونی مجموعه ی مسعودیه و محل پذیرایی از میهمانان عالی مقام مسعودمیرزاست. تالار آینه نیز در این عمارت قرار دارد که آیینه کاری سقف آن یکی از بی نظیرترین نمونه ها در ایران محسوب می شود. این عمارت در حیاط منتهی به سردر کالسکه رو قرار گرفته است و حوض بزرگی در آن وجود دارد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

کافه عمارت مسعودیه:

با توجه به اینکه عمارت مسعودیه یکی از زیباترین عمارت های تاریخی تهران است، بخشی از این عمارت قدیمی را به کافه اختصاص داده اند. کافه مسعودیه کافه ای زیبا و دلنشین با معماری زیبا و سنتی شما را به عمق تاریخ می برد که ضمن لذت بردن از فضای این کافه در کنار دوستان و خانواده از منوی فوق العاده آن شگفت زده می شوید.

این منو شامل نوشیدنی ها و عرقیات سنتی است که مطمئنا طعم دلپذیر یکی از بهترین صبحانه های تهران را در این عمارت می توان تجربه کرد. البته قبل از رفتن بهتراست که حتما رزرو کنید که معطل نشوید چون معمولا شلوغ میشود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

مسیر دسترسی به عمارت مسعودیه:

اگر برای رسیدن به عمارت مسعودیه این بنای تاریخی تمایل دارید از وسیله نقلیه عمومی استفاده نمایید مبله جار برای آشنایی شما با این مسیر در زیر برایتان شرح می دهد.

مترو:

اگر می خواهید از مترو استفاده نمایید دو مسیر پیش روی شماست

مسیر اول

طریق خط ۲ مترو به ایستگاه ملت بروید و پس از خروج از ایستگاه در خیابان ملت به خیابان اکباتان بروید. ورودی عمارت مسعودیه در این خیابان قرار دارد.

مسیر دوم

همچنین از ایستگاه مترو بهارستان هم می‌توانید به ضلع جنوب غربی میدان بهارستان رفته و در خیابان اکباتان به ورودی عمارت مسعودیه برسید، اما راهی نسبتاً طولانی‌تر را طی خواهید کرد.

اتوبوس

اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید می‌توانید با انتخاب کردن ایستگاه میدان بهارستان واقع در خط ۲ مترو ، از اتوبوس‌هایی که به این میدان تردد می‌کنند استفاده نمایید. از جمله این خطوط اتوبوس‌رانی می‌توان به خط میدان بهارستان – میدان جمهوری اشاره کرد.

خانه اجاره ای در تهران - عمارت مسعودیه - مبله جار

اجاره روزانه سوییت در حوالی مسر دسترسی به عمارت مسعودیه:

همراهان عزیز اگر به تاریخ و فضای دلنشین سنتی و معماری خاص این عمارت ها علاقه دارید، مبله جار به شما مسافران عزیز در سفر به تهران پیشنهاد می کند، با اجاره روزانه آپارتمان در تهران و یا اجاره سوییت مبله ارزان در تهران در حوالی این عمارت در واقع با یک تیر دو نشان زده اید. زیرا در این منطقه باغ نگارستان، باغ لاله‌زار و باغ سردار ایروانی هم وجود دارد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران با مبله جار:

همراهان عزیز هر زمان قصد مسافرت به تهران را داشتید با همکارانمان در مبله جار تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان سوییت و آپارتمان مبله با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب در هر نقطه ای از تهران که در نظر دارید برای شما رزرو کنند. با اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و یا اجاره روزانه سوییت در تهران دیگر شما دغدغه و مشکلات اسکان در سفر به تهران این شهر شلوغ و پرترافیک را ندارید و با خیال راحت به گشت و گدار پاساژ گردی موزه گردی بپردازید.

با اجاره روزانه خانه در تهران از مبله جار راحتی و آسایش را در سفر به تمام نقاط گردشگری و تفریحی پایتخت برای خود و خانواده تضمین نمایید.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891