موزه جواهرات ملی - اجاره آپارتمان مبله در تهران - اجاره سوییت مبله ارزان درتهران

موزه جواهرات ملی – اجاره آپارتمان مبله در تهران – اجاره سوییت مبله ارزان درتهران

هر قطعه از موزه جواهرات ملی گویای تاریخ پرفراز و نشیب ملت ایران و نشان‌دهنده خلاقیت‌های هنری مردم این مرز و بوم است.  پس اگر به تاریخ پرفراز و نشیب ایران علاقه دارید حتمآ سری به این مجموعه بزنید. به شما پیشنهاد می کنیم اگر به تهران سفر کردید با همکاران ما در مبله جار تماس بگیرید تا به شما در پیدا کردن اجاره آپارتمان مبله در تهران و همچنین اجاره سوییت مبله ارزان در تهران در حوالی این موزه کمک کنند.

موزه جواهرات ملی خاطرات شیرین و تلخ پیروزی ها و شکست ها، خودنمایی ها و فرمانروایی های همراه با ظلم و ستم زمامداران گذشته را یادآوری می کند. در این مجموعه گوهرهایی وجود دارد که در جهان بی نظیر است. مجموعه جواهرات ملی از لحاظ تاریخی و هنری و منحصر به فرد بودن به گونه ای است که حتی خبره ترین ارزیابان و کارشناسان هم نتوانسته اند ارزش واقعی یا تقریبی آن را محاسبه کنند.

تاریخچه موزه جواهرات ملی

تاریخچه موزه جواهرات ملی از زمان سلطنت صفوی آغازشده است که در این مطلب نحوه جمع‌آوری این مجموعه گران‌بها را برای شما به اختصار شرح می دهیم.

 قبل از صفویه اقلامی از جواهرات در خزانه دولتی وجود داشته است. اما در زمان سلطنت صفوی پادشاهان شروع به جمع آوری گوهرها می‌نمودند و حتی کارشناسان دولت صفوی جواهرات را از بازارهای عثمانی، هند و کشورهای ایتالیا و فرانسه خریداری و به پایتخت حکومت (اصفهان) می آوردند.

بعد از حمله افغان‌ها به ایران مقداری از این جواهرات به افغانستان فرستاده شد. این جواهرات بعدها به همت نادرشاه افشار باز پس گرفته شد و اجازه خروج از ایران را پیدا نکردند. بخش زیادی از غنائم جنگی نادرشاه هرگز به ایران نرسید. نادرشاه پس از جنگ به رسم آن زمان قسمتی از غنائم  و هدایا را به پادشاهان و حاکمان کشورهای اطراف بخشید و مقدار دیگر را به سپاهیان و حرم امام رضا داد.

اجاره آپارتمان مبله در تهران

 نحوه شکل گیری موزه جواهرات ملی در قبل از انقلاب:

در موزه جواهرات ملی مجموعه‌ای از گران‌بهاترین جواهرات جهان طی اعصار و قرون جمع‌آوری‌شده است. موزه در زیرزمین ساختمان بانک مرکزی ایران در خیابان فردوسی ( روبه روی سفارت ترکیه) قرار دارد. این خزانه با مساحتی حدود ۱۰۰۰ مترمربع مجهز به سیستم ایمنی است که توسط آلمانی‌ها ساخته‌شده است. این مجموعه بعد از انقلاب فعالیتی نداشته و در سال ۱۳۶۹ دوباره به فعالیت خود ادامه داد .                                                 

در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی بخش بزرگی از جواهرات به بانک ملی ایران انتقال یافت و پشتوانه پول و بعدها وثیقه اسناد بدهی دولت به بانک قرار گرفت. خزانه کنونی در سال ۱۳۳۴ ساخته و در ۱۳۳۹ با تأسیس بانک مرکزی ایران افتتاح و به بانک سپرده شد .                            

رضاشاه قانونی وضع کرد که به‌موجب آن تمامی جواهرات این موزه جزء سرمایه ملی ایران است و به شخص خاصی تعلق ندارد. این قانون به اندازه‌ای معتبر بود که حتی خانواده پهلوی برای استفاده این جواهرات در مهمانی‌ها آن‌ها را امانت می‌گرفتند و بعد از پایان مراسم بازگردانده می شد .

مجموعه موزه جواهرات ملی:

این مجموعه دارای ۳۶ گنجه است که شامل انواع جقه، گلدان، تاج و نیم تاج، فیروزه، ساعت، قلمدان، سپر، عصا، زیورآلات تزیینی، تفنگ سنجاق و … است . در زیر برخی از مشهورترین جواهرات این مجموعه را برای آشنایی بیشتر شما با این موزه به‌ اختصار شرح می‌دهیم:

الماس دریای نور:

الماس دریای نور بزرگ‌ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و یکی از گوهرهای معروف دنیا است. این الماس هزار سال پیش استخراج‌ شده است و در میان جواهرات ملی ایران مقام اول را دارد .

الماس دریای نور و کوه نور از نظر اسم یک زوج محسوب می‌شدند اما از نظر رنگ و تراش شبیه هم نیستند .هر دو گوهر متعلق به نادرشاه بود اما الماس کوه نور توسط احمدشاه درانی بعد از مرگ نادرشاه به افغانستان برده شد. این گوهرها بعدها توسط هند شرقی به دربار انگلستان راه یافت .

الماس دریای نور صورتی‌رنگ و ۷ مثقال و ۲۰ نخود ، یعنی حدود ۱۸۲ قیراط است .

اجاره خانه در تهران روزانه

کره جغرافیایی:

وزن کره جغرافیایی با پایه‌های طلایی ۵/۳۷ کیلوگرم و روی آن ۵۱۳۶۶ قطعه جواهر گوناگون به وزن ۴/۳۶۵۶ گرم نشان شده است .

 در این کره سحر انگیز اقیانوس‌ها و دریاها و آسیا با یاقوت و لعل، ایران با الماس، اروپا با یاقوت، آفریقا با یاقوت کبود، امریکای شمالی جنوبی و استرالیا با یاقوت لعل مزین شده است. در این کره، خط استوا با الماس‌نشان داده‌شده و دو حلقه زرین ساده در روی آن که گل‌های الماس کارشده، به طور متقاطع کره را در بر گرفته است.

روی کره با منبت و الماس القاب ناصرالدین‌شاه نشان شده است. در این کره، تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ و کوه دماوند با یاقوتی درشت مشخص‌ شده است .

اجاره ویلا تهران

تاج کیانی:

تاج کیانی، تاج مخصوص پادشاهان قاجار است که به دستور فتحعلی شاه قاجار در ایران ساخته شد. در ساخت این تاج از الماس ، یاقوت، مروارید و زمرد استفاده شده است. جالب است که تا قبل از دوره قاجار استفاده از تاج به این شکل نبوده و پادشاهان از تاج به صورت جقه و پیش کلاه استفاده می کردند، بنابراین تاج کیانی اولین تاجی است که پس از دوران شاهنشاهی ساسانی به این صورت ساخته شد .

تاج پهلوی:

این تاج مورد استفاده رضاخان و محمدرضا پهلوی بود و از طلا و نقره ساخته‌شده است ، که با الماس‌های برلیان اعلا و دانه‌های درشت یاقوت ، زمرد و مروارید مزین است. در تاج‌گذاری‌های دوره قاجار از تاج کیانی استفاده می‌شد . اما رضاخان پهلوی در مراسم تاج‌گذاری خود مایل به استفاده از آن نبود بنابراین در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تاج مزبور به دستور رضاخان پهلوی از گوهرهای منتخب ساخته شد .

موزه جواهرات ملی - مبله جار

تاج فرح

تاج شخصی فرح از میان جواهرات ملی ارسال ۱۳۴۶ توسط آرپل و ایوان گلیف ساخته شد . فرح اجازه خروج جواهرات را از ایران نمی‌داد به همین دلیل کمپانی مجبور شد تا پایه پلاتین را به ایران بیاورد و در ایران زیر نظر کارشناسان سنگ‌های قیمتی روی آن نصب شود . که درآن ۱۴۶۹ قطعه برلیان ۱۰۵ قطعه مروارید ۳۴ قطعه یاقوت ۲ قطعه لعل به‌کاررفته است .

تخت طاووس (تخت خورشید)

به دستور فتحعلی شاه در سال  ۱۲۱۶ هجری قمری با طلا و جواهر ساخته شد که بعد از ازدواج فتحعلی شاه با طاووس تاج الدوله به علت علاقه ایشان به همسرش نام تخت را به تخت طاووس تغییر داد. تخت طاووس تا سال ۱۳۶۰ در تالار کاخ گلستان نگهداری می‌شد. از این تخت در دیدار با درباریان و سفرای خارجی استفاده می‌شد .

اجاره روزانه تهران

جقه نادری:

جقه نوعی پیش کلاه در دوره افشاریان است. این پیش کلاه بر روی کلاه پادشاهان و سران دربار نصب می شد جقه نادری آراسته به زمرد و الماس است که در وسط آن یک قطعه زمرد دامنه درشت خوش‌رنگ نصب‌ شده است. در زیر جقه سه آویز زمرد آویخته شده است وزن این جقه ۳۳ مثقال و ۱۶ نخود است .

آدرس موزه جواهرات ملی:

تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان مرکزی جمهوری اسلامی

 علاقه‌مندان عزیز توجه داشته باشید اگر قصد بازید از موزه را دارید برای ورود به موزه باید بلیت تهیه کنید و از این مکان زیبا دیدن نمایید، یادتان باشد وسایل اضافه را با خودتان به همراه نداشته باشید زیرا در هنگام ورود حتی اجازه ندارید کیفتان را با خود داخل ببرید. قبل از برنامه‌ریزی برای این موزه حتماً ساعات و روزهای کاری موزه را بررسی کنید. موزه جواهرات ملی ایران ۴ روز در هفته و هرروز ۴ ساعت برای بازدید باز است.

مسیر دسترسی به موزه جواهرات ملی

برای رسیدن به موزه جواهرات ملی کافی است در ایستگاه امام خمینی (ره) در تقاطع خط یک و دو مترو از قطار پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه با پنج دقیقه پیاده‌روی به سمت غرب در خیابان امام خمینی (ره) به ابتدای خیابان سی تیر و موزه ملی ایران می رسید .

در اخر پیشنهاد مبله جار به شما دوستان عزیز این است که اگر قصد سفر به تهران را دارید، با ما تماس بگیرید تا به شما در پیدا کردن اجاره اپارتمان مبله ارزان در تهران و یا اجاره روزانه خانه در تهران  و با امکانات رفاهی عالی به شما کمک کنیم. یکی از واحدهایی که می توانیم به شما معرفی کنیم آپارتمان مبله فاطمی و آپارتمان مبله امیرآباد میباشد که با قرار گرفتن در مزکز شهر علاوه به دسترسی مناسب به بزرگراه ها به این منطقه نیز دسترسی مناسبی دارند.

 

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891