کاخ گلستان - اجاره سوییت مبله ارزان در تهران - اجاره روزانه آپارتمان در تهران

کاخ گلستان

کاخ گلستان – اجاره سوییت مبله ارزان در تهران – اجاره روزانه آپارتمان در تهران

همراهان عزیز مبله جار در این مطلب قصد داریم کاخ گلستان را برای شما معرفی کنیم. با اجاره سوییت مبله ارزان در تهران و یا اجاره روزانه آپارتمان در تهران از مبله جار سفری راحت و شیرین به تهران را برای شما ثبت می کنیم.

موزه کلمه ای یونانی است که از «موزه یون» به معنای مجلس فرشتگان الهام گرفته است. به طور کلی موزه به مجموعه ای از آثار و اشیاء اتلاق می شود که در محل یا عمارتی نگهداری و در معرض نمایش گذاشته شوند.

نقش موزه ها در جوامع بشری نقشی ماندگار و مروج پدیده های فرهنگی است. موزه ها از معدود مراکز حافظ یادگاران نسل گذشته و در حقیقت فرزندان هنر و تاریخ هستند، هر یک از این اشیاء در عین بی زبانی به هزار زبان سخن می گویند زیرا اسناد معتبری از هنر، فرهنگ و تاریخ را ارایه می دهند. 

آثار و اشیاء به نمایش درآمده در موزه آیینه تمام نمایی از فرهنگ، هنر، آداب و روسوم، باورها و اعتقادات گذشتگان و نیاکان ماست و آن را تنها پل ارتباطی بین گذشته، حال و آینده می‌توان به شمار آورد. موزه را نبایستی مکانی دانست که در آنجا صرفاً آثار تاریخی و باستانی به نمایش در می آید، بلکه تمامی نمایشگاه های هنری، علمی، جانوری، پزشکی، نگارخانه ها، کتابخانه ها و آرشیوها و بیشتر بناهای تاریخی به نوعی موزه هستند.

انواع موزه ها موزه ها را به شکل های گوناگون طبقه بندی کرده اند، موزه های تاریخ و باستان شناسی، موزه های فضای باز، موزه های مردم شناسی، کاخ موزه ها، موزه های علوم و تاریخی طبیعی، موزه های منطقه ای (محلی)، موزه های بسیار (گردشی)، پارک موزه ها، موزه های سلاح (نظامی)، موزه های اندیشمندان (خانه هنرمندان).

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران - کاخ گلستان

پیشینه کاخ گلستان:

کاخ گلستان مجموعه‌ای از بناهاست که در میدان ارگ تهران واقع است بناهای این کاخ در زمان‌های مختلف ساخته شده‌اند که قدمتی ۵۰۰ ساله دارد. کاخ گلستان بخشی از ارگ سلطنتی تاریخی بوده است. مجموعه گلستان که نامش همیشه با سلسله قاجار همراه بوده در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و در زمان کریمخان زند با اضافه شدن دیوان خانه به آن، سر و شکلش به کلی عوض شد، اما اهمیت واقعی این مجموعه به دوران آغامحمدخان قاجار برمی گردد.

آغامحمدخان بعد از غلبه بر لطفعلی خان زند در نوروز سال بعد در این کاخ تاجگذاری کرد و با این حرکت اهمیت ارگ سلطنتی گلستان را افزایش داد. بعد از او فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه هم همین رویه را پیش گرفتند و جشن های تاجگذاری را در این کاخ برگزار کردند

ناصرالدین شاه به واسطه سفرهایی که به اروپا داشت تحت تاثیر معماری غربی، تغییرات زیادی در کاخ گلستان به وجود آورد. دوره ناصرالدین شاه آخرین دورانی بود که کاخ گلستان تغییرات عظیم ساختاری را به خود دید. در دوره سه پادشاه آخر قاجار، ارگ سلطنتی کم و بیش ظاهر خود را حفظ کرد و شاهد تاجگذاری پهلوی اول و دوم هم بود.

کاخ گلستان نه تنها یادگارهای زیادی از دوران قاجار را به صورت موزه در خود حفظ می کند، بلکه خود این مجموعه هم به واسطه قرار گرفتن در مرکز حوادث سیاسی مثل انقلاب مشروطه، بخشی از تاریخ زنده تهران است.

 معرفی کاخ گلستان:

کاخ گلستان نام مجموعه‌ای از بناهای تاریخی است که در زمان‌های مختلف ساخته شده و تکمیل گشته‌اند. این مجموعه از نظر معماری، جذب گردشگر و ارزش آثار هنری و تاریخی که در آن قرار دارد، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کشور است که در تمام طول سال شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی پرشماری است.

همچنین آثار هنری زیبایی مثل تخت مرمر، سنگ قبر ناصرالدین شاه قاجار که از شهرری به اینجا منتقل شده و آثاری از کمال‌الملک و سایر هنرمندان ایرانی و خارجی در این کاخ قرار دارند. بناهای زیبایی همچون شمس‌العماره و تالار آینه و عمارت بادگیر هم بسیار مورد توجه گردشگران است.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران

معرفی بخش های مختلف کاخ گلستان:

مجموعه کاخ گلستان شامل یک حیاط بزرگ و پر درخت و چندین تالار و ایوان و کاخ می‏‌شود و دیدن همه این مجموعه اصولا کار یکبار نیست و زمان بسیار زیادی می‎طلبد، بنابراین اگر می‏خواهید همه کاخ را ببینید، بهتر است این کار را در چند نوبت انجام دهید.

در ادامه  بخش های مختلف کاخ را به طور مختصر برای آشنایی بیشتر شما همراهان عزیز مبله جار شرح می دهیم.

حیاط کاخ:

بهتر است یکراست به سراغ ساختمان ها نروید و یک دل سیر در محوطه بچرخید. با این کار از تماشای نمای ساختمان ها بی نصیب نمی مانید حیاط بزرگ کاخ، پر از درختان زیبا و کهن سال است که بر فراز آن‏ها پرندگان گوناگون در حال پروازند و حوض‌‏های بزرگ و کوچک در میان حیاط قرار گرفته و دورتادور حیاط کاخ‌‏ها و تالارهای گوناگون قرار دارند و بعضی بخش‏‌ها هم با دیوارهای کاشی کاری شده محصور شده و  هر بیننده‎ای را جذب زیبایی و رنگارنگی خود ‎ می کند.

بازارچه کوچکی نیز در نزدیکی در ورودی برپاست که شما را به دنیای رنگین صنایع دستی می برد و یادگاری های خوبی را می توانید از آنجا تهیه کنید.

ایوان تخت مرمر:

تخت مرمر از قدیمی‏‌ترین بخش‎های کاخ  میباشد اما فتحعلی شاه کسی است که دستور تخت مرمر به شکل کنونی را داده که از ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و کوچک ایجاد شده است.

این اثر از چهار طرف بر دوش ۳ دیو و ۶ فرشته یا انسان قرار گرفته است و از کف ایوان حدود یک متر ارتفاع دارد. اژدها و دو شیر نیز از دیگر حجاری های این تخت هستند و ابیاتی از ملک الشعراء در مدح فتحعلی شاه و وصف تخت مرمرنیز بر روی آن به چشم می خورد.

این ایوان جایی است که تخت مرمر بر آن قرار دارد و شاه بر این تخت می‏نشسته و مراسم سلام برای طبقات مختلف مردم برگزار می‎شده است. مراسم سلام، تشریفاتی با حضور شاهزادگان و صاحب منصبان است که در دوران قاجار به مناسبت های مختلف از جمله نوروز آن را برپا می کردند. در مراسم بارِ عام نیز شاه و درباریان به گروهی از مردم اجازه دیدار با خودشان را می دادند. آخرین مراسم رسمی در این ایوان، تاج‌گذاری رضاشاه در سال ۱۳۰۴ است.

امروزه ایوان تخت مرمر جلوه گاه گچ بری، سنگ تراشی، خاتم کاری، آینه کاری و منبت و مشبک است و بسیار چشم نواز به نظر می رسد.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران

تالار آیینه:

تالار آیینه یکی از مشهورترین تالارهای کاخ گلستان است؛ این تالار محل نگهداری تخت طاووس و تاج کیانی بوده و شهرت آن علاوه بر تزئینات زیبا به دلیل آویخته شدن تابلوی معروفی از کمال‏ الملک بر دیوان آن بوده است.

تالار ظروف:

این بخش محل نمایش هدایایی است که شاهان اروپایی به شاهان قاجاری اهدا کرده‏‌اند، از جالب‌ترین هدایا می‎توان به «سرویس چینی با نقش جنگ‏‌های ناپلئون»، «سرویس اهدایی نیکلای اول»، «سرویس جواهر نشان ملکه ویکتوریا» اشاره کرد.

اجاره روزانه آپارتمان در تهران

تالار سلام:

ناصرالدین شاه بعد از سفر فرنگش تصمیم گرفت تا موزه‎ای شبیه موزه‌‏های اروپا بسازد و تالار سلام را برای نمایش اشیای مورد علاقه‏‌اش ایجاد کرد.

تالار الماس:

تالار الماس در بخش جنوبی کاخ بعد از عمارت بادگیر قرار دارد. این قسمت شامل یک تالار بزرگ و اتاق های گوشواره دهلیزها بالاخانه ها و پستوهای متعدد است. این کاخ آیینه‎کاری‏‌های بسیار ظریف و زیبایی دارد و به همین دلیل تالار الماس خوانده می‎شود؛ ساخت تالار در زمان فتحعلی شاه آغاز شده پر است و در زیر تالار حوضخانه یا زیرزمین وسیعی وجود دارد.

اجاره روزانه آپارتمان در تهران

تالار عاج:

این تالار جزو بخش‏‌های قدیمی کاخ است و در زمان ناصرالدین شاه هدایای پادشاهان خارجی در آن نگهداری می‎شده و در دوران پهلوی محل برگزاری میهمانی‏‌های رسمی دربار بوده است.

چادرخانه:

چادرخانه انبار چادرهای سلطنتی قاجار بوده، شاهان قاجاری به زندگی در چادر و بیرون از ساختمان علاقه داشتند و در خیلی از سفرها با خدمه خود در چادر می‏‌ماندند و این چادرهای سلطنتی در این انبار نگهداری می‎شدند،که در عصر حاضر بیشتر مکانی برای برگزاری سخنرانی و برپایی نمایشگاه است.

شمس العماره:

شمس العماره یا عمارت خورشید یکی از زیباترین بناهای کاخ است؛ این بنا در زمان خود جزو مرتفع‎ترین ساختمان‏‌های شهر بوده که ناصرالدین شاه با دیدن ساختمان‎های چند طبقه فرنگ هوای ساخت آن به سرش می‌‏زند و تمایل پیدا می کند بنایی داشته باشد که بتواند از بالای آن منظره شهر را ببیند. این ساختمان دو برج دارد و کاشی‏کارهایش ایرانی است و از برخی عناصر معماری غربی هم بهره برده است.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران

تالار برلیان:

این تالار بسیار مجلل و زیباست که چندین بار بازسازی شده و مبلمان و تزئینات فاخری دارد و در زمان پهلوی محل برگزاری جلسات رسمی با سران کشورهای خارجی و برای مراسم تشریفات استفاده می‎شده است.

عمارت بادگیر:

این عمارت در دوران فتحعلی شاه ساخته شده و دو اتاق گوشواره و اتاقی در میان دارد که با ارسی‏‌های زیبا تزئین شده است. در زیر این عمات اتاقی تابستانی قرار داشته که با کمک بادگیرها و حوضی که با آب قنات شاهی پر می‎شده هوای خنک و دلپذیر داشته و محل استراحت تابستانه بوده است.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران

موزه مخصوص:

این عمارت در شمال کاخ گلستان قرار دارد و درواقع طبقه زیرین تالار سلام است. این عمارت را می‌توان اولین موزه ایران نامید که مکان نگهداری هدایا و اشیا فاخر قاجاری و پهلوی است و اشیای ارزشمندی چون تاج آقا محمد خان قاجار، مهرهای شاهان قاجاری، گوی غلطان عاج و تخم شترمرغ حکاکی شده در این موزه نگهداری می‌‏شوند.

خلوت کریمخانی:

در شمال غربی کاخ، کنار تالار سلام بنای بزرگی با ایوانی سه دهنه وجود دارد که در اینجا  یک تخت کوچک قرار دارد که گویا مکان محبوب ناصرالدین شاه بوده و در اینجا خلوت می‏‌کرده و قلیان می‏‌کشیده است. جالب آنکه سنگ قبر ناصرالدین شاه هم بعد از جابه جایی‏‌های فراوان در این مکان آرام گرفته است.

اجاره روزانه آپارتمان در تهران

عکاسخانه:

عکاسخانه زیرزمینی برای خلوت تابستانی شاهان قاجاری بوده و اکنون برخی عکسهای قاجاری و ابزارهای عکاسی آن دوران در آن به نمایش در آمده است. ناصرالدین در کنار پادشاهی، هنرمندِ خلاقی هم بوده است.

سفرنامه ‏نویسی، شاعری ، نقاشی و البته عکاسی جزو هنرهایی بوده که ناصرالدین شاه در کنار قدرت در آن طبع آزمایی کرده و در واقع عکاسی را کمی بعد از ظهورش در اروپا به ایران آورده است و مجموعه ای حیرت انگیز از عکس‌های متنوع را در کاخ گرداوری کرده است.

نگارخانه:

سفر دوم ناصرالدین شاه به فرنگ او را بر آن داشت تا تالاری را بدل به موزه نقاشی و اشیای دیگر کند و حالا آثار نقاشی‎ای از نقاشانی چون میرزابابا، مهرعلی افشار، ابوالحسن خان ثانی، محمود خان صبا، کمال‎الملک و موسی ممیز در آن به نمایش در آمده است.

کاخ ابیض

کاخ ابیض را ناصرالدین شاه برای هدایایی که سلطان عبدالحمید عثمانی برای وی میفرستاد را بنا نهاد. این کاخ به دلیل ظاهر سفیدش ابیض لقب گرفته و شبیه بناهای قرن ۱۸ اروپاست و محل برگزاری جلسه‎های رسمی بوده است و حالا تبدیل به موزه مردم‎شناسی شده است.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران

فصل بازدید از کاخ گلستان:

در هر فصلی از سال می‎توانید از کاخ بازدید کنید، اما در بهار حیاط سبز و پر از گل و غوغای پرندگان می‎شود، البته منظره پاییزی حیاط هم زیبایی خاص خودش را دارد.

مقررات کاخ گلستان:

  • زمان بازدید از کاخ گلستان همه روزهای هفته و در ۶ ماه نخست سال از ساعت ۹ تا ۶ عصر و در ۶ ماهه دوم ۹ تا ۵ عصر است.
  •  برای بازدید از حیاط و عمارت‌ها و تالارهای باید بلیط جداگانه تهیه کنید.
  • در ورودی کاخ نقشه و بروشور کاخ را تهیه کنید.
  • در شمس‎العماره، بادگیر، عکسخانه و کاخ ابیض یا موزه مردم شناسی باید بدون استفاده از فلاش و سه پايه عکاسی کنید. همچنین در حیاط کاخ هم تنها می‌‏توانید بدون سه پایه، عکاسی و فیلم‎برداری کنید
  • برای عکاسی حرفه‎ای (با سه پایه و سایر ابزارهای عکاسی) باید با روابط عمومی مجوعه هماهنگ کنید.
  • همچنین شما لازم نیست همه موزه را حتما ببینید، می‏توانید تنها بلیت یک یا  چند موزه مورد علاقه خود را تهیه و از آن بازدید کنید.

امکانات کاخ گلستان:

در کاخ، چایخانه، سرویس بهداشتی و نیمکت‏هایی برای استراحت وجود دارد. با نشستن در حیاط کاخ با لیوان چایی در دست می‌توانید برای لحظه‎ای حس شاهان قاجار را تجربه کنید. در کاخ مکانی هم برای عکاسی با لباس‏‌های قاجاری فراهم شده، این تجربه را از دست ندهید.

مسیر دسترسی به کاخ گلستان:

کاخ  گلستان در قلب تهران و در کنار بازار بزرگ تهران قرار دارد؛ برای رفتن به این کاخ می‌توانید از ایستگاه‎های مترو میدان ارگ و میدان امام خمینی استفاده کنید، در ابتدای کارگر جنوبی هم با تاکسی می‌‏توانید به بازار و کاخ گلستان بروید.

اجاره روزانه آپارتمان در تهران در حوالی مسیر کاخ گلستان:

با توجه به توضیحات ذکر شده در این مطلب اگر مشتاق شدید که از کاخ گلستان دیدن نمایید پیشنهاد می کنیم با اجاره روزانه خانه در تهران و یا حوالی بازار بزرگ می توانید هم خریدی مقرون به صرفه از بازار داشته باشید و هم اینکه یک روز خود را به موزه گردی اختصاص دهید و سفری به گذشته کنید.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران با مبله جار:

با اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و یا اجاره روزانه خانه در تهران از مبله جار دیگر در سفر به پایتخت این شهر بزرگ شما دغدغه اسکان در سفر را ندارید. کافیست قبل از سفر با همکاران ما در مبله جار تماس بگیرید، در کوتاه ترین زمان برای شما آپارتمانهای مبله را با توجه به شرایط مکانی شما در هر منطقه از تهران که تمایل دارید با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب برای شما رزرو می کنند. راحتی و آسایش را در سفر به تهران با مبله جار تجربه کنید.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891