موزه آبگینه و سفالینه - اجاره سوییت مبله ارزان در تهران - اجاره روزانه خانه درتهران

موزه آبگینه و سفالینه – اجاره سوییت مبله ارزان در تهران – اجاره روزانه خانه درتهران

در این مطلب قصد داریم به یکی از موزه های تهران به نام موزه آبگینه و سفالینه که بیانگر تاریخ پرفراز و نشیب ایران هستند، قدم بگذاریم تا ضمن افزایش آگاهی و اطلاعات تاریخی خود، بخشی از روزهای سفر خود را نیز در کنار روزگار پیشینیان سپری کنیم. با اجاره سوییت مبله ارزان در تهران و اجاره روزانه خانه در تهران از مبله جار در سفر به تهران خوب است فرصت را در سفر غنیمت شماریم و سری به این موزه بزنیم.

کلان شهر تهران، تاریخ ها، در دل خود جا داده است. تاریخ هنر، تاریخ سیاست، تاریخ فن آوری، تاریخ حیات وحش، تاریخ معماری و … حدود ۴۰ موزه در تهران با موضوع های مختلف وجود دارد. هستند بسیاری از ساکنان تهرانی که موزه یی در کنار گوش خود و در محله ی زندگی شان وجود دارد اما یا اطلاعی از آن یا فرصت کافی برای بازدید ندارند.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

می گویند تاریخ آینه ی عبرت است. دیدار از موزه های مختلف علاوه بر افزایش آگاهی از تاریخ گذشته ی ایران در حوزه های گوناگون، حال و هوای انسان را به نوعی تغییر می دهد. در موزه ها، واژه ی «تغییر» را به واقع می توان لمس کرد و در گذر زمان تامل کرد. بازدید از موزه این نکته را یادآوری می کند که ما نیز تاریخی هستیم برای آیندگان.

 

معرفی موزه آبگینه و سفالینه:

موزه آبگینه و سفالینه ایران موزه تخصصی شیشه و سفال است. این موزه ساختمانی آجر نما با تزیینات منبت کاری در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع قرار گرفته است و یکی از موزه های  تاریخی ایران محسوب می شود. این اثر در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این موزه یکی از پربازدیدکننده‌ترین موزه‌های شهر تهران است و بیشتر بازدیدکنندگان آن گردشگران خارجی هستند. سالانه به‌طور میانگین بیش از ۲ میلیون نفر از این موزه بازدید می‌کنند.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

پیشینه موزه آبگینه و سفالینه:

این مجموعه از سال ۱۳۰۰ تا سال ۱۳۳۰ خانه و محل کار قوام السلطنه (نخست وزیر) بود و بعد از آن به مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. بعدازآن نیز، به ترتیب محل استقرار سفارت افغانستان و بانک بازرگانی بود.   

در سال ۱۳۵۵ دفتر فرح پهلوی این عمارت قاجاری را برای راه‌اندازی موزه خریداری کرد و با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی نوسازی و بازسازی آن آغاز شد.

طراحی موزه آبگینه و سفالینه:

طراحی این موزه به مهندسان ایرانی و طراحی ویترین‌ها و معماری داخلی آن به هانس هولاین، معمار برجسته اتریشی سپرده شد. هولاین در طراحی موزه آبگینه از آثار برجسته تاریخی ایران مانند کاخ تچر، ستون‌های تخت جمشید، قوس‌های صفوی و کعبه زرتشت الهام گرفته است. با اینکه ویترین‌ها و فضای کلی موزه به شیوه‌ای مدرن طراحی‌شده‌اند، اما طراحی مدرن به فضای کلی ساختمان آسیب نزده و با آن هماهنگی کامل دارد.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

معماری موزه آبگینه و سفالینه:

ساختمان موزه هشت ضلعی است و طرح‌های در و پنجره‌های نفیس که بسیار خوب نگه‌داری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است. این خانه بر پایه آمیزه‌ای از معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده‌است. طراحی پلکان آن به شیوه روسی است اما هنر معماری ایرانی در منبت کاریهای درها و پله‌ها، گچبریهای سقف‌ها و ستون‌ها و آیینه کاری‌هایی آن دیده می‌شود.

پس از انقلاب در سال ۱۳۶۸ به آینه کاری طبقه دوم بخش‌هایی افزوده شده که در آن‌ها درونمایه‌های مذهبی و انقلابی به چشم می‌خورد. گچ‌بری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه‌کاری‌های طبقه دوم، که مربوط به دوره قاجار است.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

بخش های مختلف موزه آبگینه و سفالینه:

موزه آبگینه در ۲ طبقه با ۵ تالار ساخته شده‌ است که در دو تالار طبقه یک شیشه و سفال مربوط به دوران قبل از اسلام و در سه تالار طبقه دوم آثار دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده‌است. که در ادامه مبله جار به معرفی تالارهای موجود در موزه آبگینه و سفالینه برای آشنایی شما همراهان می پردازد.

طبقه اول:

در این طبقه راهرو و تالار بلور، تالار مینا، وجود دارد.

تالار بلور:

نمونه هایی از آثار شیشه ای که قدمت آنها به هزاره اول قبل از میلاد، سلسله هخامنشیان، ساسانیان و اوایل دوره اسلامی بر می گردد را در تالار بلور خواهید دید. این آثار به ترتیبِ دوره های زمانی، جا نمایی شده اند تا سیر تحول و تکامل آثار شیشه ای را در صنعت ایران به نمایش بگذارند.

در دوره ساسانی تکنیک برش شیشه به حد اعلای خود رسید تا جایی که این تکنیک به همه دنیا صادر شد. در این زمان بود که روش های دیگر ساخت ظروف شیشه ای مانند مهر زدن، اضافه کردن تزیینات و دمیدن به مدل های ساخت افزوده شد.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

تالار مینا:

آثار شیشه ای مات و براق، به ویژه وسایل دکوری و شیشه های عطر که قدمت آنها به هزاره اول و دوم قبل از میلاد باز می گردد در این تالار به نمایش درآمده است. مجموعه آثار سفالی که شامل نمونه هایی از گلدان های ساده مربوط به دوران ماقبل از تاریخ و گلدان های گلدار با طرح های هندسی می شود، در این قسمت در معرض نمایش گذاشته شده اند.

قدمت این گلدان ها به قرن های چهارم تا یکم هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد. لوله های شیشه ای که از حفاری معبد چغازنیبل – بزرگترین معبد ایران در هزاره دوم قبل از میلاد به دست آمده است و در پنجره ها و مراسم های مذهبی مورد استفاده بودند؛ را می توان در این تالار پیدا کرد.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

طبقه دوم:

راهرو، تالارهای صدف،‌ زرین فام، لاجورد یک و دو از بخش های مختلف طبقه دوم موزه آبگینه هستند.

تالار صدف:

این تالار از آنجایی که طراحی و معماری آن به صدف نیمه باز شباهت دارد به این نام خوانده می شود. و شامل انواع سفال‌های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

تالار زرین:

تالار چهارم (زرین) که به خاطر ظروف زرین‌فام که از دوره سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته‌ است، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده‌است. هم‌چنین چهره‌های مغولی روی این ظروف خود نمایی می‌کنند که با توجه به شهر محل پیدایش، نقوش آن‌ها فرق می‌کند.

تالار لاجورد:

تالار پنج (لاجورد) به خاطر لعاب‌های یک رنگ فیروزه به این نام خوانده می‌شود، و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جا مانده‌ است.

با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیاء مصرفی‌تر می‌شود. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. هم‌چنین میزی که از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزین به نقش چهره‌های شخصیت‌های شاهنامه است که نام هر شخص بالای چهره نوشته شده‌ است.

اجراه روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه

بخش های دیگر موزه آبگینه و سفالینه:

موزه شامل بخش‌های اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است. کتاب‌خانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه‌های باستان‌شناسی، تاریخ و هنر است.

در ضلع شمالی محوطه، بناهایی برای تکمیل مجموعه در دست احداث است که در طبقه اول کلاس‌های آموزشی و در طبقه دوم نمایشگاه موقت قرار دارد.

ویژگی های خاص موزه آبگینه و سفالینه:

  •   یکی از ده موزه برتر ایران است و هر ساله در حدود ۲ میلیون گردشگر از آن دیدن می کنند. 
  • موزه آبگینه در خیابان تاریخی و خوشمزه سی تیر تهران قرار گرفته است. 
  • عمارتی که موزه آبگینه در آن قرار دارد یکی از دیدنی ترین خانه های تهران است و آجرکاری های آن از نمونه های عالی آجرکاری خانه های تاریخی به حساب می آید.
  • در این موزه آثار باارزشی را خواهید دید که از معبد چغازنبیل کشف شده اند و پیشینه آن ها به دوران هزاره دوم پیش از میلاد باز می گردد.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه - مبله جار

فروشگاه موزه آبگینه و سفالینه:

در این فروشگاه محصولات جالب و خاصی دیده می شود که تجربه خرید را برای بازدید کنندگان لذت بخش می کند. این فروشگاه به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حمایت می شود. از جمله محصولات این فروشگاه می توان کتاب، جزوه و کتابچه در مورد اشیا و آثار موزه آبگینه و سفالینه، پوستر، کارت پستال، محصولات دیداری و شنیداری می توان نام برد.  

 

آدرس موزه آبگینه و سفالینه:

موزه آبگینه و سفالینه در خیابان جمهوری اسلامی، خیابان سی‌تیر، پلاک ۵۵ قرار دارد.

اجاره روزانه خانه در تهران - موزه آبگینه و سفالینه - مبله جار

مسیر دسترسی به موزه آبگینه و سفالینه:

برای رسیدن به موزه آبگینه و سفالینه هم از وسایله نقلیه شخصی و هم عمومی می توانید استفاده کنید که در ادامه هر کدام را برای راحتی دسترسی شما به این موزه شرح می دهیم

ماشین شخصی:

می توانید از طریق خیابان جمهوری راهی خیابان سی تیر و موزه آبگینه شوید یا اینکه خود را به میدان و خیابان امام خمینی برسانید و از آنجا به سمت موزه حرکت کنید. البته با توجه به اینکه این بنا در محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد قرار دارد و محل پارک نیز بسیار سخت گیر می آید از این رو توصیه می کنیم تا جای امکان از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به خیابان سی تیر استفاده کنید.

مترو:

در خط یک مترو تهران در ایستگاه سعدی از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه با حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در خیابان جمهوری به سمت غرب به خیابان سی‌تیر و موزه آبگینه برسید.

اتوبوس:

از اتوبوس‌هایی که از خیابان جمهوری می‌گذرند، مثل اتوبوس‌های میدان بهارستان – میدان جمهوری استفاده کنید و در ایستگاه پل حافظ پیاده شده و در خیابان جمهوری به سمت شرق بروید و پس از پنج دقیقه با خیابان سی‌تیر برسید.

اجاره روزانه خانه در حوالی مسیر موزه آبگینه و سفالینه:

با اجاره روزانه آپارتمان در تهران  یا اجاره ویلا در منطقه سی تیر شما در واقع با یک تیر چند نشان می زنید زیرا این منطقه جاذبه های مهمی را از جمله کافه نادری آتشکده آدریان موزه ملی ایران باستان سر در باغ ملی و مهمتر از همه استریت فود را در خود جای داده است که بازدید از هر کدام از انها لذت سفر شما را دو چندان می کند.

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران از مبله جار:

همراهان عزیز در انتها به شما پیشنهاد می کنیم هر زمان قصد سفر به تهران را داشتید با همکاران ما در مبله جارتماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ویلا، سوییت و آپارتمان مبله را با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب برایتان رزرو کنند.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران و یا اجاره سوییت مبله ارزان در تهران در هر منطقه ای از پایتخت که  تمایل دارید دیگر شما دغدغه و مشکلات اسکان را در سفر به تهران این شهر پرهیاهو و شلوغ را نخواهید داشت. با خیال آسوده به گشت و گذار و تفریح و خرید بپردازید.

از پیشنهادهای ما به شما آپارتمان مبله فاطمی در مرکز تهران است. این آپارتمان ضمن  دسترسی آسان دارای قیمت مناسبی بوده و برای اجاره روزانه سوئیت ارزان در تهران می توانید بر روی آن حساب کنید.

با انتخاب مبله جار و اجاره روزانه سوییت ارزان در تهران راحتی و آسایش را در سفر به تهران برای خود و خانواده تضمین نمایید.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891