خیابان سی تیر - اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران - اجاره روزانه سوییت در تهران

خیابان سی تیر – اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران – اجاره روزانه سوییت در تهران

خیابان سی تیر خیابانی سنگفرش با ساختمان های قدیمی و جاذبه های دیدنی متعدد در قلب تهران است که میتواند گزینه خوبی برای پیاده گردی یک روزه باشد. همراهان عزیز در سفر به تهران با اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و یا اجاره روزانه سوییت در تهران از سایت مبله جار سفری دلنشین را برای خود و خانواده تضمین نمایید.

در دنیای امروز رستوران های مختلفی فعالیت می کنند و انواع مختلفی از غذاها در سرو می شود. گستردگی غذاها باعث شده تا رستوران های متنوعی نظیر غذاهای دریایی، غذاهای محلی، و… شکل بگیرند. در کنار انواع رستوران ها از جالب توجه ترین شکلشان ، چرخ دستی ها و ماشین هایی هستند که در خیابان های مختلف به ارایه غذا می پردازند. این نوع غذاها را غذای خیابانی یا استریت فود  می نامند.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

این غذاها در جای جای شهرها پیدا می شوند؛ اما در برخی نقاط ، خیابان خاصی را برای آن در نظر می گیرند تا ضمن ایجاد یک فضای خاص، گزینه های متنوعی نیز به افراد ارایه شود. در تهران نیز خیابانی به این امر اختصاص یافته که می توانید در آن قدم بزنید و از غذاهای خوشمزه آن لذت ببرید. فرقی نمی کند که چه سلیقه ای دارید به هر حال در خیابان سی تیر تهران می توانید خوراکی مورد علاقه تان را پیدا کنید و طعم های متفاوتی را بچشید.

معرفی خیابان سی تیر:

خیابان سی تیر از قدیمی ترین و اصیل ترین مکان های تهران است که خیابانی شمالی – جنوبی و از خیابان امام خمینی (سپه)شروع می شود و به خیابان جمهوری ختم می شود. خیابانی نوستالژیک پر از خاطره و اتفاق‌هایی که بوی تاریخ می‌دهند که می توان گذر زمان را  در موزه ایران باستان، آبگینه و سفالینه‌های ایران، مدرسه و آتشکده زرتشت فیروز بهرام، کلیسای ارامنه حضرت مریم، کلیسای حضرت پطرس، کنیسه حییم یهودیان تماشا کرد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

همچنین طعم غذاهای خوشمزه را می‌توانید در ابتدای این خیابان با حضور غرفه‌های سیار، بچشید. پس تا انتهای مطلب برای آشنایی بیشتر با این خیابان تاریخی و جذاب با مبله جار همراه باشید.

استریت فود یا غدای خیابانی چیست؟

غذای خیابانی به غذاها و نوشیدنی ها و خوراکی هایی گفته می شود که دستفروشان آنها را آماده می کنند و با قیمتی بسیار ارزانتر از رستوران ها به فروش می رسانند. این غذاها معمولا روی یک گاری یا چرخ و یا یک خودرو به فروش می‌رسند و در بیشتر موارد نشانه هایی از آشپزی محلی و خوراکی‌های محلی دارند.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

البته فرهنگ غذاهای خیابانی در کشورهای مختلف فرق می کند، مثلا در بنگلادش، تنها جمعیت کمی از زنان فروشنده غذا در خیابان دیده می‌شوند و بیشتر فروشندگان مرد هستند در حالی که بخش اعظمی از دستفروشان غذا در تایلند را زنان تشکیل می دهند. در برخی فرهنگ ها غذای خیابانی پدیده ای کاملا غریبه و ناخوشایند است چرا که بر اساس آموزه های فرهنگی غذا خوردن در حال قدم زدن در خیابان یک کار غیر مودبانه محسوب می شود.

تاریخچه غذای خیابانی یا استریت فود:

نام ترکیه پیش از سایر کشورها در ایجاد خیابان های خوشمزه به چشم می خورد. قدمت این کار در ترکیه به سال ۱۵۰۲ میلادی باز می گردد که یک حکومت محلی تصمیم گرفت در عرضه غذاهای محلی دخالت کند و در درآمد ناشی از آن شریک شود. شاید برای همین است که امروزه شهر استانبول به یکی از جذاب ترین مقاصد شکم گردی در جهان تبدیل شده است.

استریت فود در خیابان سی تیر تهران:

هر روز صبح با طلوع زندگی درخیابان سی تیر زندگی جان تازه می‌گیرد و همه شروع به فعالیت روزانه خود می‌کنند ، تا روز به پایان برسد. و زمانی که روز جای خودش را به شب داد، هیاهویی دوباره در این خیابان برپا می‌شود، سروصدا و جمعیتی که می‌بایست در آن جمع باشید و از نزدیک حسش کنید، البته نه برای کار بلکه برای تفریح و خوش‌گذرانی و شکم گردی آن‌هم با خوردن غذاهای خوشمزه در کنار دوستان و خانواده است .

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

 در خیابان سی تیر همه نوع غذا و نوشیدنی پیدا می شود از غذاهای محلی گرفته تا انواع فست فودها غذاهای خانگی و نوشیدنی های گرم و سرد نظیر قهوه، موهیتو، شربت، بستنی که همه و همه در کنارراه رفتن روی سنگ فرشهای استریت فود و اجراهای موسیقی زنده موجود در این خیابان محیطی شاد و متفاوت را برایتان رقم می زند و خستگی یک روز پرمشغله را از تنتان بیرون می آورد.

غذاهای خیابانی توسط دست فروشان بر روی چرخ ها و فود تراک هایی که با سلیقه تزیین شده اند تهیه و با قیمتی مناسب به شما ارایه می دهند.

وجه تسمیه خیابان سی تیر:

در ابتدا نام این خیابان به دلیل مریض خانه ای که در ابتدای آن وجود داشت مریض خانه نام گرفت و سپس به علت محل زندگی قوام السلطنه در این خیابان به نام وی تغییر یافت و در آخر نام کنونی این خیابان به واقعه قیام مردم تهران در سال ۱۳۳۱ مربوط می گردد. البته نکته جالب توجه این است که خیابان سی تیر به دلیل واقع شدن کلیسای انجیلی یا پطروس مقدس، کنیسه حییم و آتشکده زرتشتی ادیان با نام خیابان ادیان شهرت یافته است.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

مردم تهران در این روز به دعوت آیت الله کاشانی با تعطیلی بازار و مغازه ها به خیابان ها ریختن و خواستار سرنگونی قوام شدن در ابتدای این خیابان، موزه ایران باستان و نیز در همین خیابان موزه منحصر به فرد آبگینه و سفالینه های ایران با آثار زیبایش در خانه مربوط به قوام السلطنه واقع شد.

دیگر جذابیت های خیابان سی تیر:

شاید به نظر خیلی ها، خیابان سی تنها به خاطر تجربه های خوشمزه اش شهره خاص و عام شده باشد؛ اما بد نیست بدانید پیش از آنکه سر و کله غذاهای خیابانی در آن پیدا شود، وجود آثار و موزه های دیدنی و اماکن مذهبی، مردم را به این خیابان می کشانده که  مبله جار به معرفی کوتاه هر یکی از آنها می پردازد.

موزه ملی ایران:

موزه ملی در تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان سی ‏تیر قرار دارد. این موزه جدا از اشیای تاریخی‏ ا‌ش، ساختمانی بسیار زیبا دارد که بر اساس طرحی از آندره گدار معمار فرانسوی ساخته شده است که ورودی آن بر اساس طاق‏‌های بناهای ساسانی و ایوان آن بر اساس کاخ تیسفون ساخته شده است. در حال حاضر موزه شامل دو بخش اصلی موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی می‎شود و چیزی حدود سیصدهزار شیء تاریخی را در خود جای داده است.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

از دیدنی‏‌ترین اشیاء در موزه ایران باستان می ‏توان به دست‎ساخته‎های یک میلیون ساله انسان‎های نئاندرتال، پیکره‌های گلی، آثار دوره ایلامی و مادها، ستون ‏ها و پلکان‎های تخت جمشید، مجسمه سردار اشکانی و از همه جالب‏تر بقایای مرد نمکی اشاره کرد.

موزه علوم:

موزه علوم و فناوری مکان دیدنی دیگری است که در مسیر به آن خواهید رسید؛ موزه علوم و فناوری اکنون در ساختمان قدیمی «کتابخانه ملی» مستقر است. این ساختمان قدیمی هم در سال ۱۳۱۳ بر اساس طرحی از آندره گدار فرانسوی ساخته شد و سال‎ها محل نگهداری اسناد ملی و کتاب‏‌های چاپی بود، اما بعد از ساخته شدن ساختمان بزرگ کتابخانه ملی در تپه‏‌های عباس آباد این ساختمان خالی ماند و بعد در اختیار موزه علوم و فناوری قرار گرفت.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

موزه علوم و فناوری یکی از متفاوت‎ترین موزه‏‌هایی است که احتمالآ تا به حال دیده‏‌اید، این موزه خصوصآ برای نوجوانان و دانش‎آموزان بسیار جذاب است. دستاوردهای علمی ایران از پیش از اسلام تاکنون در طب، نجوم، مکانیک و ریاضی یا برخی تکنولوژی‏‌های ایرانی مثل آسیاب و بادگیر در این موزه به نمایش در آمده است. از گالری‎های موزه می‎توان به مرکز علم، گالری مورس تا موبایل، گالری انرژی‎های نو و گالری ابزارهای جراحی اشاره کرد.

میدان مشق:

بعداز چرخیدن در موزه علوم و فناوری به میدان مشق یا خیابان ملل متحد می‌‏رسید. این خیابان در دوران قاجار ب محل تمرین رزمی قشون نظامی بوده و در دوران پهلوی تبدیل به باغ ملی شد و سردر زیبای باغ ملی در انتهای این خیابان که به خیابان امام خمینی می‌‏رسد، ایجاد شد. اما بعد ساختمان‏‌های دولتی چون ساختمان وزارت امور خارجه در آن ساخته شد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

این خیابان درهای فلزی دارد و ورود به آن آزاد است و می‌توانید وارد این خیابان شوید و از دیدن ساختمان‎های زیبایش لذت ببرید و از سردرباغ ملی دیدن کنید و دوباره مسیر را به سمت خیابان سی‏ تیر باز گردید.

کلیسای انجیلی

در ادامه مسیر به کلیسای انجیلی حضرت پطرس می ‏رسید که مخصوص آشوریان و ارمنیان است و در سال ۱۸۷۶ ساخته شده است. این کلیسا شامل یک ساختمان به سبک معماری اروپا و حیاطی بزرگ و پر درخت می‌شود که البته بازدید از آن برای عموم امکان پذیر نیست.

در کنار کلیسا، ساختمانی با کاشی‌کاری‎های آبی رنگ و بسیار متفاوت وجود دارد که گویا قبلا کتابفروشی کلیسا بوده، اما حالا تعطیل است و بخش‎های زیادی از کاشی‏‌های آن در حال تخریب است. بخش زیادی از ساکنان این خیابان در گذشته، ارمنیان، آشوری‌‏ها و زرتشتی‏‌ها بوده‌‏اند که تعداد زیادی از آن‎ها مهاجرت کرده‏‌اند و یا از این محله رفته‌اند. اما هنوز این محله ساکنانی از اقلیت‎های دینی دارد.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

 یکی از فروشگاه‌‏های این خیابان قاب‎سازی است با تابلوهایی از ادیان مختلف؛ مسیح مصلوب، آموزه‏‌های سه‏ گانه زرتشت و تابلوهایی با آیات قرآنی. در این خیابان در قنادی سانترال هم می‏‌توانید نان خامه‎ای پیدا کنید و هم نان گاتای ارمنی.

موزه آبگینه و سفالینه:

بعد از کلیسا به موزه‌ آبگینه و سفالینه می‏‌رسید که در واقع خانه‎ احمد قوام، سیاستمدار کهنه‌کار پهلوی است. این خانه در دوره پهلوی اول و با تاثیر از معماری قفقازی و با تلفیق معماری ایرانی و اروپایی به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. بعد از مرگ احمد قوام این خانه از سوی ورثه او، به سفارت مصر فروخته می‌شود. اما در دوره پهلوی دوم، خانه از سفارت مصر خریده می‌شود و در در سال ۱۳۵۹ تبدیل به موزه‌ آبگینه و سفالینه می‌شود.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

ساختمان موزه دو طبقه است و یک زیرزمین دارد؛ زیرزمین موزه کتابخانه است و دو طبقه دیگر که راه‏ پله ‏ای چوبی و مدور آنها را به هم متصل می‏‌کند، محل نمایش آثار زیبا و ظریف سفالی و شیشه‎ای است. در این موزه آثاری شیشه‎ای شامل مهر، النگو، عطردان، گردنبد، تندیس‌، ظروف و تزییناتی مربوط به دوران‌های مختلف تاریخی از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح تا دوره صفوی و قاجار به نمایش در آمده است.

 

رستورانی با قدمت ۸۰ سالبه به نام گل رضاییه:

 احتمالآ بعد از این همه پیاده روی و موزه گردی حسابی خسته و گرسنه‎ شده اید.یکی از بهترین گزینه ‏ها برای خوردن یک غذای خوش طعم و خاطره انگیز کافه رستوران گل رضاییه است. کافه رستوران گل رضاییه بیش از هشتاد سال عمر دارد و محل رفت و آدم‌هایی از نسل‏‌های مختلف بوده؛ این کافه مثل کافه نادری پاتوق هنرمندان، شاعران و نویسندگان بوده و حالا به عنوان رستورانی خاطره انگیز پاتوق بسیاری از کافه ‏گردهای حرفه‏ ای است.

اجاره روزانه سوییت در تهران - خیابان سی تیر

این کافه محیطی دنج و زیبا و پر از اشیا و پوسترهایقدیمی است و علاوه بر آن غذاهایی خوشمزه دارد. از کتلت روسی تا کوفته ایرانی در این رستوران طرفداران بسیاری دارد. این کافه خصوصا در روزهای آخرِ هفته مشتری‌های زیادی دارد، بنابراین بهتر است قبل از رفتن میزی رزرو و ساعت‏ های سرو غذا را هم چک کنید.

مسیر  دسترسی به خیابان سی تیر:

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر

مسیر ماشین شخصی:

اگر با ماشین شخصی به سی تیر می روید، باید بدانید که این خیابان در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و باید مجوز لازم را تهیه کنید و یا در ساعات خارج از طرح ترافیک راهی این خیابان شوید.

اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به ۳۰ تیر برسید راه های زیر را در پیش رو دارید:

مترو:

ایستگاه های میدان حسن آباد و امام خمینی در نزدیکی این خیابان هستند و پس از پیاده شدن در آنها با کمی پیاده روی می توانید گشت خوشمزه خود را آغاز کنید.

اتوبوس:

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه سی تیر است و با سوار شدن به اتوبوس هایی که از این ایستگاه عبور می کنند می توانید به خیابان سی تیر برسید.

اجاره روزانه سوییت در تهران در حوالی مسیر خیابان سی تیر:

اجاره سوییت مبله ارزان در تهران و حوالی خیابان سی تیر فرصتی عالی برای پیاده روی است که شب های دل نشینش پاتوق توریست ها و تهرانی ها شده است. استریت فود تهران جایی برای خوشگذرانی با کلی خوراکیهای خوشمزه می باشد پس با اجاره روزانه خانه در تهران از مبله جار در حوالی خیابان سی تیر از این تجربه لذت بخش بی نصیب نمی مانید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران با مبله جار:

مبله جار تمام تلاش خود را برای اسکان راحت شما در سفر به تهران این شهر شلوغ و پرهیاهو می کند. به محض تصمیم به سفر با تیم حرفه ای ما تماس بگیرید تا سوییت مبله  را با امکانات رفاهی  عالی و قیمت مناسب در هر نقطه ای از پایتخت که تمایل دارید در کوتاه ترین زمان برای شما رزرو کنند.

با اجاره روزانه آپارتمان در تهران  و یا اجاره روزانه سوئیت ارزان در تهران از مبله جار شما دیگر دغدغه و مشکلات اسکان را ندارید. مبله جار راحتی و آسایش را در سفر به تهران برای شما و خانواده تضمین می کند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891