مکان های دیدنی استان لرستان - قسمت اول

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان – قسمت اول

مکان های دیدنی استان لرستان – قسمت اول

همراهان عزیز، مبله جار قصد دارد در این نوشتار شما را با مکان های دیدنی استان لرستان آشنا سازد. بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مرکز استان لرستان خرم آباد است. این استان از شمال به استان‌های مرکزی و همدان؛ از جنوب به استان خوزستان؛ از شرق به استان اصفهان واز غرب به استان‌های کرمانشاه و ایلام محدود است. استان لرستان به دلیل قرارگیری در رشته کوههای زاگرس و وجود منابع فراوان آب داراری موقعیت بسیار خوبی از لحاظ گردشگاه‌ها و دیدنی‌های طبیعی است. این استان به دلیل آن که یک استان چهار فصل و دارای آب وهوای متنوعی است و سه ناحیه مشخص آب و هوایی را دارد می توان هر گونه دیدنی‌ طبیعی را در این استان مشاهده نمود. 

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان،آبشاری در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد و میان دو کوه تاف و هشتادپهلو واقع شده است که در یک تفرجگاه جنگلی قرار دارد. ارتفاع این آبشار به ۹۵ متر و حوضچه ای عمیق در پای آن دیده می شود. نوژیان، بلندترین آبشار لرستان لقب گرفته است.

آب از چشمه های بالادست آبشار جاری می شود و پس از سقوط از آبشار، با رودخانه کوچکی ادغام شده و به نواحی پایین دست می رود. این آب در نهایت وارد رودخانه سزار می شود تا پس از ترکیب با رودخانه دز به کارون بریزد. پرآبی چشمه ها در بهار باعث می شود که آبشار بیشترین پهنا را در این فصل داشته باشد.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

تفریحات در سفر به آبشار نوژیان

  • لذت بردن از زیبایی های مسیر همچون جنگل های زاگرس، درختان بلوط و …
  • پیک نیک خانوادگی یا دوستانه
  • کوهنوردی و صخره نوردی در اطراف آبشار
  • جمع آوری گیاهان دارویی
  • عکاسی از آبشار و طبیعت اطراف آن
  • جنگل نوردی و کوهپیمایی سبک
مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

امکانات آبشار نوژیان

برای آنکه برنامه ریزی بهتری داشته باشید، خوب است بدانید که امکاناتی در حوالی آبشار وجود ندارد و باید در بستن بار سفر و گردشتان به این نکته توجه کنید.

اقامت در سفر به آبشار نوژیان

برای اقامت در نزدیکی آبشار تنها می توانید بر روی کمپینگ، حساب باز کنید. اگر تمایل به اقامت در هتل یا اقامتگاه هستید باید به شهر خرم آباد بروید که حدود ۴۰ کیلومتر تا آبشار فاصله دارد.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

بهترین فصل بازدید از آبشار نوژیان

به دلیل اینکه آب این آبشار از چشمه ها سرچشمه می گیرد مسلما در ابتدای فصل بهار آب بیشتری در آن جریان دارد و بسیار دیدنی تر است.

بهار: به دلیل پرآبی چشمه ها، این آبشار نیز پرآب خواهد بود و زیباتر به نظر می رسد.

تابستان: هر چه از روزهای ابتدایی تابستان فاصله بگیریم از میزان آب آبشار کاسته خواهد شد و در ضمن آب و هوای این منطقه در این فصل گرم می باشد.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

پاییز: مناطق جنگلی اطراف آبشار در فصل پاییز رنگارنگ می شوند و جلوه زیبایی پیدا می کنند. اگر سرمای هوا را می توانید تحمل کنید بازدید از آبشار برایتان جذاب می باشد.

زمستان:این منطقه کوهستانی زمستان های سردی دارد. بازدید از آبشار نوژیان در این زمان پیشنهاد نمی شود مگر آنکه از طبیعت گردانی باشید که بخواهید نمای یخ زده آبشار را ببینید.

مسیر دسترسی به آبشار نوژیان

آدرس: استان لرستان، ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد

دسترسی با ماشین شخصی:

برای رسیدن به آبشار نوژیان خودتان را به پلیس راه خرم آباد – بروجرد که در ۵۲ کیلومتری این آبشار قرار دارد برسانید. با ورود به جاده کمربندی خرم آباد و طی ۱۴ کیلومتر به سمت جنوب، یک سه راهی و تابلوی راهنمای آبشار نوژیان که در سمت مقابل جاده نصب شده است را خواهید دید که ۳۸ کیلومتر با آبشار فاصله دارد. در این سه راهی به سمت چپ بپیچید و راه خود را به سوی شرق ادامه دهید. ۳۲ کیلومتر از این مسیر آسفالت و ۶ کیلومتر آخر آن خاکی است. پس از مدتی رانندگی وارد قسمت کوهستانی جاده می شوید و پس از لذت بردن از دیدنی های مسیر به آبشار می رسید. در این مسیر روستاهای ده باقر، سالی، چوبتراش و گردنه نوژیان را می بینید.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

دسترسی با قطار:

می توانید با رفتن به ایستگاه دهستان کشور و حدود دو ساعت پیاده روی در مسیر کوهستانی است و در دامنه رودخانه سرخاب و کوه تاف به آبشار نوژیان برسید.

حمام گپ یا حمام آسیا در مرکز شهر خرم‌آباد در محله تاریخی پشت بازار در مجاورت آثار تاریخی همچون قلعه فلک الافلاک، گرداب سنگی، خانه آخوند ابو و بقعه امامزاده زید ابد علی واقع شده است

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

حمام گپ خرم آباد

حمام تاریخی گپ (آسیا) با مساحت ۸۰۰ متر مربع، در دوران صفویه در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده است. این بنا شامل دو قسمت و سالن اصلی به نام بینه و سربینه است. سربینه به عنوان رختکن و جای آماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام استفاده می‌شده است و سربینه، مهم‌ترین و زیبا‌ترین فضای حمام است، فضایی وسیع و پر از تزیین زیبا با گنبدی بزرگ و حوضی در وسط آن ساخته شده است.

در قسمت بینه ۲ ستون سنگی و در گرم خانه نیز ۴ ستون سنگی وجود دارد، قوس‌های اجرا شده در بنا همگی از نوع شبدری کند می‌باشد.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

تغییر کاربری جدید حمام گپ

 این حمام قدیمی با واگذاری به بخش خصوصی به عنوان یک مجموعه فرهنگی و پذیرایی در شهر خرم‌آباد تغییر کاربری یافته است.بخش فرهنگی شامل گالری صنایع دستی لرستان و بخش پذیرایی شامل انارستان، رستوران، کافی شاب و شربت خانه است.

مسیر دسترسی

آدرس: لرستان- خرم آباد- خیابان حافظ

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

بام لرستان خرم آباد

این بار صحبت از آبشار و طبیعت زیبای لرستان نیست. صحبت از جاذبه تفریحی لرستان بر بالای کوه ” مدبه” در شرق شهر خرم‌آباد به وسعت ۸۰۰ هکتار است. بر فراز کوه که قرار گرفتید نمای زیبای شهر خرم‌آباد را در آن ارتفاع خواهید دید. رصدخانه کاسپین، بزرگ‌ترین رصدخانه خاورمیانه در بام لرستان است. وجود باغ‌وحش و آبشار مصنوعی که طول آن ۳۲۷ متر است در کنار رستوران گردان، آمفی‌تئاتر بر جذابیت هرچه بیشتر مجتمع بام لرستان افزوده است.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

 رصدخانه کاسپین

اولین مرکز نجوم و ستاره‌شناسی دانش‌بنیان در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا و ارتفاع ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ متر از سطح شهر در بام لرستان احداث و درنهایت افتتاح شد. رصدخانه کاسپین در خاورمیانه بی‌نظیر است. از ویژگی‌های رصدخانه کاسپین در بام لرستان گنبد الکترومکانیکی باقابلیت چرخش ۳۶۰ درجه و همچنین تلسکوپ با قطر آینه ۰٫۵ متری، وجود پیشرفته‌ترین تلسکوپ خورشیدی است.

برای بازدیدکنندگان از رصدخانه ۱۶ دستگاه تلسکوپ متحرک و دوربین‌های دوچشمی تعبیه‌شده است. با توجه به مدرن بودن رصدخانه کاسپین امکان رصد شگفتی‌های آسمان هم در روز و هم در شب فراهم است. وجود نمایشگاه از زمین تا کیهان در کنار آمفی‌تئاتر ایده‌ای برای به تصویر کشیدن اجرام آسمانی بود که امکان رصد کردن آن‌ها با چشم مسلح امکان‌پذیر نبود. 

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

باغ وحش

اگر دوستدار طبیعت و جانداران آن هستید به خرم‌آباد که سفر کردید از باغ‌وحش کاسیت در بام لرستان غافل نشوید. عمده حیواناتی که در باغ‌وحش کاسیت خواهید دید ۱۵۷ حیوان از ۲۷ گونه جانوری که عمدتاً گوشت‌خوار هستند مانند شیر آفریقایی است.

مجتمع اقامتی رصدخانه کاسین خرم آباد

این هتل در ۵ طبقه ساخته‌شده است که متولی برگزاری دوره‌ها و سمینارهای علمی نجوم است. هتل رصدخانه شامل: رصدخانه کاسپین، رستوران، کافی‌شاپ است که امکان اسکان ۱۰۰ رصدگر را دارد.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

دسترسی به بام لرستان

از شمال

بزرگراه الشتر، اتوبان شهید چاغروندی، بلوار ولایت، میدان کیو (کی اب)، بلوار ۶۰ متری، بلوار زند، ۱۴ معصوم (بام لرستان).

از شرق

بزرگراه درود- خرم‌آباد، کهریزک، کرگانه، میدان دانشجو، بام لرستان.

از جنوب

جاده اندیمشک- خرم‌آباد، شمشیرآباد، میدان دانشجو. بام لرستان.

از غرب

جاده خرم‌آباد- کوهدشت، بزرگراه خرم‌آباد- کوهدشت، جاده اندیمشک- خرم‌آباد، بلوار شریعتی، بام لرستان.

مکان های دیدنی استان لرستان

مکان های دیدنی استان لرستان

سوئیت اجاره ای در تهران با مبله جار

همراهان عزیز هر زمان قصد عزیمت به تهران را داشتید، با همکاران ما در مبله جار تماس نمایید تا در کوتاه ترین زمان سوئیت مبله لوکس  را با امکانات رفاهی عالی در هر منطقه ای از تهران که مد نظر دارید برایتان رزرو نمایند.

تیم حرفه ای مبله جار در هر زمان آماده خدمت رسانی در زمینه اجاره روزانه سوئیت ارزان در تهران و یا اجاره هفتگی سوئیت مبله ارزان در تهران به شما مسافران عزیز در سفر به پایتخت می باشد. تا تجربه ای شیرین از سفر را برای شما ثبت نمایند.

با اعتماد به ما و اجاره روزانه سوئیت در تهران راحتی و آسایش را برای خود و خانواده تضمین نمایید.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن تماس: 09100033891